Najprej nam je predstavil svoj Beli pinot 2021 (12,2 evra). Ta sorta je zanj velik izziv, saj je zahtevno narediti dobro vino iz nje, a upal je, da bodo prav z njim naredili razliko in se uspešno predstavili na trgu. Gre za belo briško sveže vino, z malce drugačnim profilom, za katerega je na splošno značilna visoka kislina, je dejal Robert Gorjak iz Belvina. V tem segmentu sicer želijo proizvajati elegantna vina z dovolj kisline in svežimi atributi: da imajo svežino na nosu, kislino v ustih, telo in alkohol, mineralnost in slanost, je pojasnil Berus. Dotična vsebuje 13,5 odstotka alkohola, kar je v Brdih »nevarno«, saj lahko uniči aromatiko.
Drugo vino, Chardonnay 2021 (12,2 evra), je na neki način v sorodu z njim; meja med njima je pravzaprav precej zabrisana. Chardonnay ima bolj izrazit vonj in okus, je bolj horizontalen, lahko ga piješ tudi v hrupu, a ti vseeno malo bolj spregovori kot beli pinot. Medtem ko je ta bolj eleganten, nežen, sramežljiv in vertikalen ter zahteva pozornost in koncentracijo. Dobro je, da se mu posvetiš v miru in se z njim pogovarjaš. Vina iz te kleti sicer malo bolj zadišijo kot tipična sveža briška vina, ki so na aromatičnem koncu malo nižje.
Zakaj je aroma bolj izražena v vinih kleti Nebo?
V vinogradu imajo precej matematični pristop, saj grozde celo preštejejo. Nato ga stehtajo in naredijo 80-odstotno redukcijo, s čimer poskrbijo, da se jim čez leto nalaga več sladkorja in kislin. Grozdja na trti ne puščajo dolgo v jesen, ker je takrat že utrujeno. Še ena skrivnost njihove aromatičnosti je zelena stena, listna površina, ki jo je bistveno več kot v drugih vinogradih. Brda so namreč znana kot regija, kjer se hitro pojavi dež, vendar enako hitro tudi sonce. Ko pozno jeseni dežuje, voda zlepa ne izhlapi, saj sonce ni več tako močno. Namesto da bi se voda obdržala v grozdju in ga napihnila, gre v liste in izhlapi prek njih. Prav tako z veliko zelenja pride več svežih not, je posebnosti svoje metode opisal Berus.
Pri drugem paru smo se najprej poigrali z razliko med sauvignonom in sauvignonassom. Sauvignon je bolj »vulgaren« in rockerski, sauvignonassu pa pravimo tudi sauvignon vert oziroma zeleni sauvignon. V njem se skrivata nežnost in eleganca, prav tako so zanj tipične nižje kisline. Naše tretje vino je tako bilo Sauvignon vert 2021 (10 evrov), za katerega je Gorjak ocenil, da med vsemi sortami najbolj določa slog vin kleti Nebo. Odlikujeta ga svežina in jasno definiran aromatski profil, v katerem izstopata bezeg in limeta, a vseeno ohranja briško čvrstost in krepkost. Zanimivo je, da je tako nežen, čeprav zori v sodih, kjer zanj uporabijo kar četrtino novega lesa. O tem, kakšen les izbrati, da bo sorta jasno izražena in definirana, je treba veliko razmišljati, je poudaril Berus. Četrto vino je bilo Sauvignon 2021 (12,2 evra), ki se razlikuje od predhodnika v več pogledih: manj je izrazito in bolj je zeleno, odločno in rezko ter celo bolj kislo. Medtem ima sauvignonasse bolj sadne, breskove in grenivkaste note, široke kisline in je na splošno mehkejše. Oba imata zeliščne in zelene note, Berus je namignil, da sta »bratranca«.
Prešli smo na peto vino, Rose 2021 (14,6 evra). Osnova zanj je merlot, v njem pa vonjamo sveže rdečkasto sadje, kot so jagode in maline. Na posestvu imajo za rose že dve leti prav svoj vinograd, s katerim ravnajo drugače kot pri rdečih vinih, saj mu namenjajo več listne mase, vinograd pa je nižinski in s starejšimi trtami. Grozdje dajo v hladilnico za dva dneva, nato gre na selekcijsko mizo, kjer ga stisnejo le toliko, da jagode počijo. Potem ga stiskajo v preši, brez maceracije. Kasneje sok brez kožice devet dni ohlajajo na približno 6 stopinjah in stalno mešajo, sledi enako obdobje fermentacije, v katerem razpadejo večji delci in se združijo arome. Sledil je še skok do skrivnostnega vina večera (cena še ni določena). Ljubitelji vina so kaj hitro uganili, da gre prav tako za rose, vendar je ta še nov in še čaka v sodu. Gorjak je ocenil, da je ta bolj bogat, globok, maslen, Berus pa dodal, da je bolj »gourmet«, za uživanje ob hrani. Postopek pridelave je precej podoben kot pri predhodniku, le da tega na koncu pretočijo v nov sod, namenjen samo rosejem. A ima vonj po novem lesu? Sploh ne!
Tudi pri šestem vinu, Cuvée 2020 (14,6 evra), smo ostali v istem cenovnem razponu. To je bilo belo vino, za katerega je bilo prav tako treba ugibati, katere sorte so v njem. Na koncu smo izvedeli, da vsebuje 60 odstotkov »tokaja« oziroma sauvignonassa ter po 20 odstotkov sauvignona in chardonnayja. Zanj uporabijo kar 40 odstotkov novega lesa, v njem je en del lastnih in en del selekcioniranih kvasovk. Ponuja več vonjav, ki so težko določljive, vendar zanimive. Hkrati je precej bolj »sladko«, kar je lastnost vin z lastnimi kvasovkami. Trudijo se, da jim prav s sodi dodajo pitnost in sladkobo, s katero iščejo sredino.
Sledil je še zadnji parček večera: dva merlota. Med sedmim vinom, Merlotom 2017 (30 evrov) in osmim vinom, Merlot 2018 (35 evrov) je konceptualna razlika: letnik 2017 ima šibkejšo barvo, bolj je zadržan, eleganten, medtem ko je 2018 skoraj guinnessove barve in bolj odprt. Pri 2017 so se odločili za podaljšano fermentacijo, da bi zmanjšali barvitost in sadnost. S svojo zrelostjo se dotakne marmeladnih not a deluje živahno, živo, kompleksno, skratka je v polni formi. Ta letnik je krasen, a na koncu malo kratek, medtem ko 2018 ne skriva svojih mišic, vendar ni prebogat, je pridodal Gorjak. Verjetno je prav zaradi tega osvojil srebrno medaljo na Decanterju. Medtem ko sta Beli pinot 2021 in Sauvignonasse 2021 letos na Vinitaly osvojili kar 93 točk in postali najbolje ocenjeni slovenski vini.
S tem so se v veliki meri očitno strinjali prisotni. Prvo vino je namreč postalo tudi vino večera! Na stopničkah so mu družbo delali:
- Beli pinot 2021
- Merlot 2017 & Merlot 2018
- Novi Rose
Za konec so lahko ugotovili samo še, da so se vina iz kleti Nebo s svojo konsistentnostjo in natančnostjo – ob večkratnem začudenju nad štetjem grozdov – postavila v linijo malo bolj definiranih, svežih vin. Berus je bil vesel, da se je lahko predstavil prav z njo, saj prihaja poletje in z njim njihova sezona. Zaželel si je nadaljnjih srečanj, kjer bi se predstavil še z drugimi vini. Potenciala je veliko, nivo je visok in gotovo prihajajo še boljše stvari, saj je Berus nemirnega duha, je napovedal Gorjak.
Uživajte in pijte dobro vino. Do naslednjič.