Participacija za prvo srečanje je znašala 1000 SIT, oz. 4 €. Tako malo tudi zato, ker je bil Samo Kupljen, direktor Astrala, kjer smo se dobivali prvih nekaj let, veliki ljubitelj vina in nam je ponudil nadvse ugodne pogoje. Prvo srečanje, predstavila se je klet Jeruzalem Ormož, je suvereno odvodil Danilo Šnajder, danes enolog v kleti Verus. Verjetno ni potrebno poudarjati, da se je na 2. srečanju predstavila hiša Vino Kupljen. Aleš Kristančič, ki je na tretjem srečanju predstavljal že takrat razvpito klet Movia, je zabavljal, da je »šele tretji«, a svojimi vini in prezenco je pričaral izjemen večer.
Od takrat pa do danes se je zvrstilo 200 srečanj. V prvih 10. letih smo jih opravili 100. V goste so prišli praktično vsi ključni slovenski vinarji, dotaknili pa smo se tudi vin Toskane, Bordeauxa, Portugalske, penečih vin, sladkih vin, chardonnayja, sauvignona, šipona, renskega rizlinga …, pa tudi napak v vinu, cigar in oljčnega olja. Za drugih 100 srečanj smo rabili nekaj več, dobrih 14 let. V drugi »dekadi« so teme postajale bolj zahtevne, publika pa precej bolj podučena.
Kdor bi obiskal vsa srečanja, tudi pisec teh vrstic ni med njimi, enkrat je manjkal, je lahko sistematično in vodeno poskusil preko 2500 vin in si s tem ustvaril precej dobro mnenje o vinih Slovenije, se dotaknil vin sveta in, če je bil dovolj pozoren, predvsem spoznal svoj okus. Resnično smo širili vinska obzorja.
Ob izbiri vin za 200. srečanje sem imel kar nekaj dilem. Katera vina izbrati? Jasno je bilo, da si želim vino iz kleti, Jeruzalem Ormož, danes Puklavec Family Wines. So moja »domicilna« klet, kleti iz kraja v katerem sem obiskoval osnovno šolo in kjer sem pridobil strast o vinu ter prve informacije iz prve roke. Potem je bilo jasno, da takšen večer ne more biti brez odličnega šipona. Ostalo? Sprehodimo se skozi svetovno vinsko klasiko, skozi vina, ki se tako ali drugače zaznamovala prvih 24 let, vina na katera imam posebne spomine. Na koncu sem se odločil, da naj bodo to vina iz moje vinske arhive. S šefom Petrom Kovačem, ki pripravil eno zadnjih večerij v Maximu, sva se dobila pri nas doma, da mu predstavim vina, ki bodo na večerji. Vina so mi bila tako všeč, da se je odločil 5 hodni menu pretvoriti v 7 hodnega in se resnično potrudil ter pripravil eno najboljših ujemanj vina in hrane. Vaše pohvale ob koncu večera to potrjujejo.
Večer smo pričeli z vinom Pol Roger Brut Reserve, ki se je točil iz magnumov. Ko sva z ženo Sandro leta 1999 prvič obiskala Šampanjo sva obiskala tudi dotično klet. Sprejel naju je Christian Pol Roger. Ja, ni prav pogosto, da te sprejeme nekdo, ki ima enak priimek kot je ime kleti. Izjavil je, da so kleti povsod enake, vinogradi tudi, in da predlaga, da se posedemo v enem izmed njihovih salonov in skupaj popijemo steklenico njihovega bruta. In tako je tudi bilo. Nepozabno. G. Pol Roger nama je demonstriral glavno poslanstvo vina, njegov glavni namen. Da nas združuje, da si ga delimo v dobri družbi in da v nas zbudi družabnost, intelekt in še mnogo tega. Ob jadranski tuni, avokadu in dvojna smetani smo postregli drugo vino Šipon 2021 Verus. Predstavil ga je, kdo drug kot Danilo Šnajder, prvi govorec na Belvinu. Gre za šipon, ki bo zdržal vsaj 20 let in bo vsako leto boljši, četudi je zaprt z navojnim zamaškom. Gremo stavit? Svetovno vinsko klasiko smo nadaljevali z delikatnim Ürziger Würzgarten Riesling 2018 GG Alte Reben, iz hiše Dr. Loosen, iz Mozele. Njegova lahkotnost, ob polnosti okusa, visoka kislina ter živahna sadnost sta se odlično ujela z jadranskim škampom, mangom in limeto. Nazaj v Francijo. Sauvignon je sorta za katero velja, da jo je potrebno spiti kar se da hitro. Nič ne bi moglo biti dlje od resnice. Sauvignon se odlično stara in lahko čudovito pridobiva s časom. Sancerre La Bourgoise 2017, Henri Bourgeois je predstavljal kronski dokaz. Vrhunsko spremljavo je predstavljal jadranski brancin z baziliko in paradižnikom.
Odlična burgundska vina so v zadnjem času odletela v cenovna nebesa, oziroma finančni pekel za ljubitelje. A če znamo dobro izbirati, Pouilly Fuissé je eno redkih zatočišč odličnih belih burgundcev za zelo spodoben denar. Od leta 2020 se nekatere lege prvič v zgodovini dičijo z nazivom premier cru in Vers Cras je ena izmed njih. Pouilly Fuissé 2020 Vers Cras Premier Cru, Château de Beauregard odlikuje napetost v ustih ter kompleksnost okusa. Pa so šle moje zaloge tega vina… A bilo je vredno, še posebej, ker je Peter Kovač ob njem postregel romba z zelenimi šparglji ter holandsko omako! Čas je bil za rdeča vina.
Štejem si v veliko čast, da smo iz prvovrstnega bordojskega posestva Haut-Bailly pridobili letnik 2008, ki je bil poslan direktno iz posesti, posebej za naše 200. srečanje. Veronique Sanders predstavlja eno najbolj gracioznih osebnosti Bordeauxa, obenem pa je uspela v zadnjih dveh desetletjih s pomočjo ekipe in nasvetov legendarnega Denisa Dubourdieuja dvigniti kakovost njihovih vin od zelo dobrih do izjemnih. Obisk nove kleti, ki je odprla vrata aprila 2022, pa je zgodba zase. Brez nadaljnjega gre za eno najlepših kleti na svetu. Na Château Haut-Bailly me veže obilica čudovito lepih spominov, slog vin, ki pooseblja eleganca, pa mi je nadvse blizu. Prav tako sem ponosen, da smo iz kleti Jakončič pridobili carolino rdečo 1995 – prvo izvedbo rdeče caroline. Odlično je prestala skoraj 30 let in polepšala večer vsem prisotnim na večerji. Danes imamo že lepo število slovenskih vinarjev, ki razumejo rdeča vina in njihovo eleganco. A Aljoša Jakončič je bil prvi, ki je v svoja jadra ujel eleganco in razumele kako ravnati s tanini. Hvala Aljoša za nepozabno izkušnjo poskusiti tvoj »primus«. Srnin hrbet z lešniki, jagodičevjem so odlično pospremili obe veličini.
Ob zaključku smo uživali ob sladkih vinih, kjer Slovenija sodi v sam svetovni vrh. In slednje zapisujem s polno odgovornostjo. Odličen Renski rizling božični izbor iz legendarne kleti PRA-VinO je nosil letnico 2005. Letnik, ko se nama je s Sandro rodil sin Patrik in letnik, ko sem opravil WSET diplomo. Račja jetra, rabarbara, mandlji so bili drzna, a odlična spremljava. Večer smo zaključili s pozno trgatvijo renskega in laškega rizlinga 1999 iz kleti Puklavec Family Wines. Sign O' the Times, ki ga je pospremile Jagode, kisla smetana, bela čokolada. Izjemen zaključek izjemnega večera.
Prvih 200 je za nami. Hvala vsem, ki ste dogodek počastili s svojo prisotnostjo. Ponosni smo, da smo prispevali h kreiranju vinske scene v Sloveniji. Verjamemo, da je zaradi tega boljša, bolj odprta. Hvala vsem, ki obiskujete srečanja Belvina in naše tečaje. Brez vas bi bilo vse skupaj brez pomena. Velika zahvala gre sodelavki Suzi Dolinšek, ki že šest let pomaga krmariti našo barko. Tako požrtvovalne, inteligentne, zagnane in pripadne sodelavke si lahko človek le želi. Hvala Suzi! Največja zahvala pa gre moji ženi Sandri, ki je vedno verjela v šolo, vame in zato tudi za dolgo časa postavila lastno kariero na drugo mesto. Vsaj dvakrat do sedaj je odločilno vplivala na potek dogodkov v moji karieri in v naši šoli. Hvala ti, Sandra.
Z zadovoljstvom se oziramo nazaj, veliko je bilo opravljenega. Obenem pa verjamemo, da bomo še marsikomu spremenili njegovo vinsko življenje. Prav zato smo tukaj - da vinske zanesenjake, pa tudi profesionalce vedno znova postavljamo izven cone ugodja in jim pomagamo razmišljati z lastno glavo. Več slik si lahko ogledate na sledeči
povezavi.
Nazdravljamo na nove vinske dogodivščine!
Robert Gorjak in Belvin, vinska šola