Steven Spurrier 1941-2021
Objavljeno 09.03.2021
Bilo je februarja 1999 v Toskani, v vasici Strada in Chianti. Na dogodku L'Anteprima Chianti Classico, Vino Nobile Montepulciano se je zbrala lepa četica vinopiscev iz vsega sveta. Dogodek sem obiskal drugo leto zapored ravno sem se spraševal, kako pomemben je sploh ta dogodek v svetovnem merilu, saj za nobenega od prisotnih vinopiscev pred tem še nisem slišal. Med pokušino enega izmed chiantijev je v sobo stopil Steven Spurrier...
Takoj je bilo jasno: »Za pomemben dogodek gre!«. Usoda je hotela, da sva naslednji večer v Montepulcianu s Stevenom sedela za isto mizo. Energija je bila očitno dobra. Kajti ob obisku Slovenije leta 2000, povabil ga je Aleš Kristančič v navezi z Relais & Chateaux, mi je Steven pisal, da prihaja v Slovenijo. Ponudil sem mu, da mu organiziram pokušino - pregled slovenskih vin.
Dobro, da sem imel ob sebi, takrat še bodočo ženo, Sandro. Poskrbela, je da so stvari izgledale tip-top, sam sem pač bolj praktik. Lahko si predstavljate gospoda Janeza Fajfarja, takratnega direktorja Vile Bled, ki je lastnoročno prisopihal z veliko preprogo in jo položil v »degustacijsko sobo«. Sandri, ko te pogleda s tistimi njenimi modrimi očmi, pač težko odrečeš. Steven ni nikoli pozabil, da se je lahko na enem mestu spoznal s slovenskimi vini in še posebej ne, da jih je lahko poskusil v »Titovem kinu«. In seveda tudi sam nikoli ne bom pozabil, da sem lahko skupaj z legendarnim kreatorjem »Pariške razsodbe« poskusil cvetober slovenskih vin.
Od takrat sva bila »na ti«, čeprav se je prav vsako e-poštno sporočilo pričelo z »Dear Steven« in »Dear Robert«.
Poznati Stevena in biti v njegovi družbi je bilo izjemno. Od blizu sem lahko opazoval kako funkcionira angleško vinopisje, vinska trgovina ter vinska aristokracija Bordeauxa. Odprla so se premnoga vrata, Steven me je z veseljem predstavljal novim in novim ljudem. Na sprejemu v Bordeaux me je nekoč predstavil Georgu Riedlu, legendarnemu izdelovalcu kozarcev. Nisem ga prepoznal, nakar sem prebral njegovo vizitko in vidno osupel izjavil: »Oh, that's you!« Steven se je ob mojem navdušenju vidno zabaval in glasno zasmejal.
Steven je obiskal Slovenijo še dvakrat. Leta 2006 skupaj z ženo Bello, ko je ocenjeval na Vino Ljubljana ter leta 2018, ko je prišel na povabilo vinske šole Belvin in Mihe Isteniča. Obakrat smo organizirali delavnico z vini iz njegove kleti ter večerjo in vsakič napolnili Maxim.
Spurrier je bil eden zadnjih velikih vinskih kritikov. Pečat, ki ga je pustil v vinskem svetu je neizbrisen. Pariška razsodba, Decanter World Wine Awards, l'Academie du vin library, vinska klet Bride Valley so samo nekateri izmed najpomembnejših kreacij, ki jih je zapustil temu svetu. Decanter ga je leta 2017 razglasil za osebnost leta, naziv, ki ga dodelijo samo največjim. Kot je zapisal Hugh Johnson v uvodu v njegovo avtobiografijo »A Way of Life« (način življenja): «Spurrier se je rodil s srebrno žlico in nikoli je ni nehal vrteti«. Bil je kot Peter Pan, večni mladenič z neizmerno energijo. Njegov kreativni nemirni duh je bil aktiven do zadnjega in kot je danes zapisala Jancis Robinson, Steven pravzaprav nikoli ni izgledal starejši kot 40 let. Vinski svet od danes ni več enak.
Srečno Steven, bil si moj heroj.
Robert Gorjak