"Vinsko ocenjevanje Decanter iz leto v leto potrjuje, da gre za z naskokom najpomembnejše ocenjevanje na svetu. V 18. izvedbi je bilo ocenjenih rekordnih 18.094 vzorcev iz 56 držav. Med ostalimi so sodelovala vina iz Albanije, Armenije, Bolivije, Kazahstana in Peruja. Slovenski vinarji so krizi navkljub >>na Decanter<< poslali prav tako rekordnih 242 vzorcev,” povzema Robert Gorjak (na fotografiji desno), dipWSET, mednarodno uveljavljen in eden vodilnih slovenskih vinskih profesionalcev, direktor šole Belvin in organizator salona Decanterjevih nagrajencev. Ob tem je Michela Nassiz (na fotografiji levo) iz revije Decanter poudarila, da je bilo od 242 poslanih vzorcev iz Slovenije nagrajenih kar je 78%. "To je dobra številka, to pa zato, kjer Slovenija pošilja zelo kakovostna vina. Slovenija ima velik potencial v vinskem turizmu, saj je čudovita država."
Letošnji rezultati so posebej zanimivi tudi zato, ker se med dobitniki medalj pojavlja lepo število vinarjev, ki so običajno izven dosega radarjev. "Prepričan sem, da ga ni vinoljuba ali profesionalca, ki bi poznal vse nagrajene vinarje, kaj šele vsa nagrajena vina,” dodaja Gorjak. Decanterjeva medalja pogosto pomeni preboj iz anonimnosti. Kot najboljša med najboljšimi, torej s platino, sta ocenjena Gašper (Selekcija Cabernet Franc, 97 točk) in Radgonske Gorice (Zlata Radgonska Penina Rosé Extra Dry, 97 točk).
Namen dogodka je predstaviti domači in tuji javnosti, kakšnega okusa so vina, ki imajo mednarodno potrjeno kakovost pridobljeno na najpomembnejšem svetovnem vinskem ocenjevanju in kdo so vinarji, ki so te pomembne nagrade osvojili. Da žlahtnost Decanterjevih nagrad prepoznava vse več ljubiteljev in kupcev vina, pa potrjujejo tudi številke; skozi leta se je salona udeležilo več kot 1200 vinoljubov. "S pomočjo Decanterjevih nagrad lahko prepoznavamo najboljša vina, seveda nikakor ne gre za dokončen seznam, določene države. Srbija, Bosna in Hercegovina tudi Makedonija so prav z Decanterjevimi nagradami, še posebej kadar gre za najžlahtnejša odličja, svetu povedala, da se tod pridelujejo odlična vina. Prva zlata medalja za lokalno sorto, pa naj gre za šipon, pinelo, malvazijo, rebulo, pošip, plavac mali ali prokupac zelo pogosto začrta azimut sloga za to sorto, samo sorto pa lahko povzdigne v povsem drugačno luč med pivci,” meni Gorjak. Zbrani so se poklonili enemu najvplivnejših vinskih kritikov na svetu, Stevenu Spurrieru, idejnemu očetu Decanterjeva ocenjevanja, ki se je letos poslovil v 80. letu starosti. Spurrier je Slovenijo tudi večkrat obiskal, nazadnje leta 2018, na povabilo Belvina, ko je v ljubljanski restavraciji Maxim predstavljal in komentiral favorite iz svoje vinske zbirke.