Kaj smo poskusili?
Večer smo pričeli z elegantnim
Verusovim modrim pinotom 2019, najboljšim iz te hiše do sedaj. Šnajder, čeprav je včasih mislil drugače, meni, da so starost trt, pa tudi izkušnje, naredile svoje. Eleganca se je nadaljevala z
Gašperjevim cabernet francom 2021. Pikantnost, lahkotnost, širok spekter arom ter živahnost so glavni atributi tega na Decanterju vedno znova visoko nagrajenega vina, ki je pomagal postaviti sorto cabernet franc med tiste, o katerih slovenski vinarji vse pogosteje razmišljajo.
Cesare selection 2020 iz kleti Monterosso predstavlja povsem svež veter iz Istre. Pridelan iz sort rebo (ni tiskarski škrat) ter zinfandel ponudi neke vrste živahen, skorajda »piemontski« izraz. Vsekakor pomeni povsem nov pogleda na Istro. Duet je vino, kjer v kleti Edi Simčič pričanjajo svojo rdečo zgodbo. In pričenjajo jo visoko.
Duet 2021, je krasno formiran in postavljen. Še mlad, njegov čas še prihaja. Hiše
Zuljan večine izmed nas nima na radarju. Lani so z
merlotom 2018 na Decanterju osvojili zlato medaljo, letos pa s
cabernet sauvignonom 2018 srebrno! Pitno, pikantno, brez zelenih not in ravno prav zrelo. Verjetno poznate moje mnenje o slovenskih cabernet sauvignonih - je se jim izognite. Cene vina pa raje ne razkrijem …
Planta rdeča 2021 je dobro varovana skrivnost iz hiše Štokelj iz Vipavske doline. Zvrst merlota ter 20% barbera pokaže, da lahko tudi Vipavske rdečine visoko kotirajo.
De baguer rdeče iz odličnega letnika
2019 je zvrst cabernet sauvignona ter cabernet franca. Če je A+ v tej kleti (klet de Baguer je v jurisdikciji kleti Brda) zadolžen za mišice, je de Baguer zadolžen za pitnost, eleganco ter kulinarično primernost. Kar nedvomno izkaže. Če kdo meni, da v zadružnih kleteh ni visoke kakovosti, naj dvakrat premisli …
Mulit rdeče 2021 iz kleti Mulit v Brdih, zvrst merlota, cabernet sauvignona in syraha, je še ena tiha voda, ki zagotavlja visoko kakovost. Čvrsto, kompaktno, še mladostno. Odlični
Sutor red, sodi med dobre stare klasike. 95% merlota ter 5% cabernet sauvignona zagotavlja veliko mehkobe in žametnosti, navkljub koncentriranemu letniku 2021.
Merlot opoka trobno cru 2018 iz hiše
Marjan Simčič je mojstrovina, h kateri mnogo pripomore hladnejša lega vinograda Trobno, saj merlot v njem pogosto trgajo za cabernet sauvignom, ter precej bolj delikatna vinifikacija kot nekoč.
Modra frankinja mačkovci iz
Marofa sodi med dobre stara klasike. 2020 prinaša fineso, eleganco in najvišjo kakovost, po mojem mnenju, do sedaj. Je to morda najboljša modra frankinja kadarkoli pridelana v Sloveniji? Tudi
angel rdeče 2020, Batič je dobra stara klasika, pridelana iz treh klasičnih bordojskih sort (merlot, cabernet sauvignon, cabernet franc), a ker Batiča na Belvinu že dolgo nismo poskusili, smo ga z veseljem vključili. Mogočno, a ukročeno, vrhunsko, še mlado. Če je epoca rdeče elegantna rdečina iz hiše Ferdinanand, potem je
brutus 2018 njegov antipod. Tukaj ni kompromisov. Najboljši sodi, 100% nov les, 90% merlota, 10% cabernet sauvignona. Mišičnjak, a odličen. Še zelo mlado vino, ki je samo za točko zgrešilo zlato medaljo na Decanterju.
Glasovi publike so na prvo mesto postavili vino brutus 2018 iz hiše Ferdinand, na drugo mesto smo postavili duet 2021, Edi Simčič na tretje mesto pa merlot opoko trobno cru 2018 – Marjan Simčič ter Sutor red 2021.
Prav vsa vina so prejela visoko število glasov saj na Belvinovih večerih lahko udeleženci glasujejo za kolikor vin želijo.
Kakovosti, pestrosti, slogovne različnosti ta večer ni manjkalo. Če je »kakovost« nekoč pomenila visoko zrelost, morda celo prezrelost, obilico novega lesa, smo sedaj priča nežnejšim in krajšim ekstrakcijam drozge, hitrejšim trgatvam, ki pomenijo nižje stopnje alkohola, ter manjšo izpostavitvijo zorenju v lesu, kar pomeni več sadnosti. Slovenske rdečine so pogosto trpele zaradi trdih, nezrelih taninov, ki so lahko posledica neuravnoteženega zorenja grozdja ter premočne, preveč agresivne ekstrakcije.
Velika večina vin, kar se mene tiče pa prav vsa, so postavila Prpičevo tezo v nemilost. Sam pa bi si prav vsako od zgornjih vin z veseljem natočil v kozarec.
Robert Gorjak